Zmiany w komunikacji miejskiej
2021-12-08
Od piątku 10 grudnia zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Dotyczą głównie przejazdu przez plac Daszyńskiego. Będą też niewielkie korekty godzin.
- Zgodnie z zapowiedziami, po finalizacji przebudowy linii tramwajowej chcemy ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej w rejonie śródmiejskim – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego autobusy MPK ponownie pojadą przez I Aleję i plac Daszyńskiego, Skróci się czas przejazdu, wrócimy też do węzła przesiadkowego na placu Daszyńskiego, który obsłuży aż 11 linii. Korzystnie zmieni się lokalizacja przystanków.
Tym samym autobusy MPK zostaną wycofane z ulic: Katedralnej, Garibaldiego i Wilsona, którędy kursowały w czasie koniecznych zmian w komunikacji, będących efektem założeń projektu rewitalizacji alei Najświętszej Maryi Panny (tzw. okres trwałości projektu niedawno się zakończył). Komunikacja miejska w ścisłym centrum miasta stanie się łatwiej dostępna, bardziej racjonalna ekonomicznie i atrakcyjniejsza dla pasażerów. Skrócą się czasy przejazdu i zmniejszy liczba kilometrów przejeżdżanych przez autobusy MPK, bez ograniczania dostępności do miejskiego transportu zbiorowego.
Jak wynika z komunikatu Biura Inżyniera Ruchu, od piątku będą wprowadzone modyfikacje w kursowaniu niektórych autobusów.
* Otwarcie przejazdu ulicą Mirowską między Nadrzeczną a Faradaya
- Linie nr 11, 13, 21, 27, 28 – powrót na stałą trasę przez Mirowską do Faradaya (w obu kierunkach), linia nr 21 powraca na ulice Faradaya, Orlik-Rückemanna i Olsztyńską, a linia nr 27 na ulice Faradaya, Legionów i Strefową do pętli KSSE Kusięcka
- Linie nr 18 i 26 – w kierunku centrum: powrót na stałą trasę, natomiast w kierunku Mirowa do 20 grudnia włącznie będą nadal kursować objazdem przez Nadrzeczną, aleję Jana Pawła II oraz Drogowców do Srebrnej. Od 21 grudnia również w kierunku Mirowa autobusy będą kursować prosto Mirowską od placu Daszyńskiego i objazdy przestaną obowiązywać.
* Wycofanie autobusów MPK z ulic: Garibaldiego, Wilsona oraz Katedralnej i skierowanie przez I aleję Najświętszej Maryi Panny i plac Daszyńskiego
- Linia nr 10
Kierunek Krakowska: z II Alei przez I Aleję, Ogrodową do ul. Krakowskiej;
Kierunek Parkitka Szpital: od Galerii Jurajskiej do placu Daszyńskiego, następnie I Aleją do II Alei
- Linie nr 11, 13 i 30
Kierunek Zawodzie/Jaskrów/Siedlec: autobus nie będzie obsługiwał przystanków w I Alei i przy Starym Rynku, w zamian zatrzyma się na nowym przystanku PLAC DASZYŃSKIEGO
- Linie nr 14, 17 i 37
Kierunek Wyczerpy/Drogowców: z II Alei przez I Aleję i plac Daszyńskiego do Mirowskiej (przystanek PLAC DASZYŃSKIEGO zamiast Starego Rynku)
Kierunek centrum: od Ronda Trzech Krzyży przez Warszawską do placu Daszyńskiego, następnie I Aleją do II Alei
- Linie nr 18 i 26
Kierunek Mirów: z II Alei przez I Aleję i plac Daszyńskiego do Mirowskiej, dalej przez Nadrzeczną, al. Jana Pawła II i Drogowców do Srebrnej, od 21 grudnia od placu Daszyńskiego prosto Mirowską do Srebrnej i dalej bez zmian (przystanek PLAC DASZYŃSKIEGO zamiast Starego Rynku)
Kierunek centrum: od Ronda Trzech Krzyży przez Warszawską do placu Daszyńskiego, następnie I Aleją do II Alei, a od 21 grudnia prosto od Mirowskiej przez plac Daszyńskiego oraz I Aleją do II Alei
- Linie nr 21, 27
Kierunek Olsztyńska/KSSE Kusięcka: z II Alei przez I Aleję i plac Daszyńskiego do Mirowskiej (przystanek PLAC DASZYŃSKIEGO zamiast Starego Rynku)
Kierunek centrum: od Faradaya przez Mirowską do placu Daszyńskiego, następnie I Aleją do II Alei
Linie zostają wycofane z centrum przesiadkowego przy ul. Piłsudskiego
- Linia nr 28
Kierunek Zawodzie: autobus nie będzie obsługiwał przystanku przy Starym Rynku, w zamian zatrzyma się na nowym przystanku PLAC DASZYŃSKIEGO
Uwaga: Przystanki ZAWODZIE – SZPITAL w obu kierunkach pozostają nieczynne do zakończenia ich przebudowy.
* Pozostałe zmiany w rozkładach jazdy
- Linia nr 25 – niewielka korekta godzin kursów w kierunku Wyczerp w godzinach popołudniowych (na wniosek zakładów pracy przy ulicy Żyznej)
- Linia nr 31 – niewielka korekta godzin kursów w kierunku Lisińca w porze wieczornej (na wniosek pasażerów).
- Linia nr 32 – niewielka korekta godzin kursów w kierunku Wielkoborskiej, wynikająca ze zmiany czasu przejazdów pomiędzy przystankami na ulicach Rejtana i Okulickiego