Znak „Pomóż mi” – nie tylko dla dzieci

2022-06-20

Ten międzynarodowy gest to prośba o pomoc – taka, która nie wymaga słów ani krzyku. Warto go upowszechniać. Temu służył współorganizowany przez miejski Wydział Edukacji konkurs na spot filmowy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Gest „Pomóż mi” jest bardzo prosty – pokazujemy otwartą dłoń, potem składamy dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. To międzynarodowy, dyskretny sygnał informujący, że jesteśmy w niebezpieczeństwie, użyto wobec nas przymusu, siły, przemocy. Nie wymaga kontaktu twarzą w twarz – może być pokazany na zdjęciu, nagraniu video, z oddalenia (np. przez okno). Ważne, żeby umieć go wykonać, a także – bez trudu rozpoznać. I spokojnie, odpowiednio zareagować.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

1. Nie powinniśmy dać po sobie poznać, że wiemy, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Może to narazić ofiarę na konsekwencje.

2. Zachowajmy spokój. Zakończmy spotkanie czy rozmowę tak, jakby nigdy nic.

3. Jak najszybciej skontaktujmy się z Policją pod numerem alarmowym 112. Wyjaśnijmy sytuację, poinformujmy, że widziana/napotkana osoba w ten sposób poprosiła nas o pomoc.

Osoby, które dotyka przemoc, często boją się i nie chcą lub nie wiedzą, w jaki sposób poinformować innych o tym, co ich spotyka. Znak „Pomóż mi” jest właśnie dla nich. Miejmy świadomość, że rozpoznając go i działając w opisany powyżej sposób, możemy wybawić drugiego człowieka z opresji, położyć kres jego dramatowi, uratować jego zdrowie, a nawet życie.       

W Częstochowie do ogólnopolskiej kampanii poświęconej popularyzacji tego znaku dołączył Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych (ZPP-P), ogłaszając adresowany do przedszkoli i szkół podstawowych konkurs na spot filmowy pod hasłem „Naucz tego gestu swoje dziecko”. 

Zgłoszono 11 prac indywidualnych i 5 grupowych. Podczas finału wyróżnionym i zwycięzcom gratulowali – ze strony Miasta – naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski i kierowniczka Referatu Organizacji tego wydziału Katarzyna Centkowska-Wydmuch. Można było obejrzeć wszystkie nagrodzone filmy; uroczystość umilił też występ dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 38 oraz Sylwii Oksiuty-Warmus z Teatru im. A. Mickiewicza.

Wyróżnienia otrzymali:

Kalina Kijańska ze Szkoły Podstawowej (SP) nr 50

Lena Ławik z SP nr 50

Jakub Rakus z SP nr 41

Nagrody indywidualne w kategorii przedszkoli:

I miejsce – Filip Polok z Miejskiego Przedszkola (MP) nr 27

II miejsce – Filip Mucha z MP nr 16

III miejsce – Tymoteusz Kępski z MP nr 11

I miejsce indywidualnie w kategorii szkół podstawowych (SP) otrzymał Roman Napora z Zespołu Szkół Specjalnych nr 28

A oto wyniki konkursu grupowego:

I miejsce –  dzieci z MP nr 38

II miejsca – Grupa Starszaków z MP nr 18 

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

Krzysztof Moroz - Specjalizacja – stomatolog

Leczę zęby u doktora Moroza w II Alei już od ponad 15 lat. Z czystym sumieniem poleciłbym go każdemu, kto szuka dobrego i sympatycznego dentysty w Częstochowie. Lokalizacja jest świetna - samo centrum - warunki w gabinecie bez zarzutu (RTG, tomografia szczęki), można łatwo się umówić. Leczy zęby bardzo rzetelnie, bardzo uważa, aby nic nie zabolało, od lat zajmuje się też implantami... 

Dr n.med. Mariusz Radecki - Specjalizacja Ortopeda i traumatolog

Lekarz godny polecenia, specjalista od kolana i biodra. Pełny szacunek, duża cierpliwość i wyrozumiałość do pacjenta. Dziękujemy doktorze, że jesteś ❤

Jarosław Lemański - Specjalizacja Ginekolog

Wspaniały specjalista i człowiek, lekarz z powołania. Wizyty zawsze przebiegają w miłej i nieskrępowanej atmosferze. 

Dr Dariusz Nowak - Specjalizacja Ginekolog

Lekarz z powołania, najnowszy sprzęt w gabinecie, wizyta o umówionej godzinie, szanuje czas pacjenta, wizyta w komfortowej atmosferze. Polecam

Łukasz Kopulinski - Specjalizacja Ortopeda

Bardzo dobry diagnosta, chirurg stopy, miły, serdeczny, empatyczny, cierpliwy, polecam. 

Roman Sikora - Specjalizacja neonatologii i pediatrii

Wspaniały człowiek, pełen empatii, doskonały lekarz, profesjonalista.

Piotr Ślęzak - Specjalizacja Chirurg onkolog

Cudowny człowiek. Wspaniały lekarz, który uratował mi życie 

Marek Koffel - Specjalizacja Ortopeda

Polecam lekarza. Bardzo dobry ortopeda z Przychodni Medyk centrum, po pęknięciu nadgarstka zlecił szybko prześwietlenie, następnie szybko i bezboleśnie unieruchomił nadgarstek. Pełen Profesionalizm 

Włodzimierz Koniarski - Specjalizacja Psychiatra

Najlepszy lekarz, empatyczny, rozumie, szuka i odpowiednio dobiera leczenie. Zawdzięczam mu nowe życie. Polecam z całego serca. 

Przemysł Jasnowski - specjalizacja Chirurg ogólny i onkologiczny

Wybitny lekarz i wspaniały człowiek. Pan doktor ma ogromny szacunek do pacjentów. Częstochowa powinno być dumna, że mamy u siebie takiego Lekarza 

Dr Pawel Zejler

Jest to specjalista najwyższej rangi szczególnie w dziedzinie chirurgii ręki i schorzeń narządów ruchu. Oprócz profesjonalizmu cechuje się Pan Doktor dużą wrażliwością w podejściu do pacjenta, o czym sam miałem okazję się przekonać. Szczerze polecam i dziękuję za pomoc okazaną mi po wypadku.

Marek Harasim - Ginekolog

Lekarz kompetentny, pomocny, życzliwy i bardzo sympatyczny. Atmosfera panująca w gabinecie swobodna, wręcz rodzinna. Cierpliwie odpowiada na każde pytanie, zawsze służy pomocą. Serdecznie polecam.

Piotr Ślęzak

Bardzo fajny lekarz. Wzbudza zaufanie. Ma prawidłowej podejście do pacjenta. Usunięcie znamiona przebiegło szybko, bezbolesnie i w miłej atmosferze. Dziękuję Panie doktorze i polecam innym!

Justyna Tyfel-Paluszek

Pani doktor godna polecenia, odpowiednio zdiagnozowała moją chorobę. Bardzo pozytywna, polecam z całego serca.

dr nauk med. Paweł Molga

W porządku doktor, miły, wytłumaczył wszystko, co i jak, z poświęceniem podchodzi do pacjenta. Już teraz wiem, co robić dalej.